Сучаснику, відкрий для себе Великого Кобзаря!

Т. Г. Шевченко

 «Не можна уявити Т.Шевченка без України

і не можна пізнати Україну без Т.Шевченка»

                                           Аветіх Ісаакян 

   Є особистості, про які не скажеш інакше, тільки як: це — людина-держава. Вони помітні й впливові, яскраві й незабутні, діяльні й визначні. Вони тривалий час перебувають у полі зору суспільства, напружено і творчо працюють, переймаються різноманітними корисними для народу справами, виховують суспільні смаки, формують громадські ідеали. До них тягнуться люди — відомі й не дуже, за підтримкою й для спілкування.

   Людина-держава завжди творить — своїми словами, вчинками. Вона створює навколо себе поле духовного життя. Вона є натхненником, лідером, її авторитет беззаперечний. І саме тому в неї з’являється чимало опонентів, недоброзичливців, їй чужа самозакоханість, проте вона поважає себе. Вона самодостатня й неспокійна, настійлива й творчо безперервна, працьовита й відкрита новаціям. Така людина завжди вірить у те, що робить, цурається фальші. Вона стабільна у своїх переконаннях, які, власне, і забезпечують її внутрішню державність.

  Саме такою особистістю і був Тарас Григорович Шевченко. 200 років з Дня народження видатного Кобзаря відзначає Україна 2014 року. Долучився до проведення заходів, присвячених цій події, і Вознесенський ліцей «Інсайт». 18.02.2014 року вчителями української мови та літератури Грижимайло О.М. та Крахмаленко І.В. було проведено позакласний захід – захист проектів «Сучаснику, відкрий для себе Великого Кобзаря!». На свято завітали начальник Управління освіти Вознесенської міської ради Кисільова Світлана Вікторівна та методист МНМЦ Шишкіна Олександра Іллівна.

    Метою даного заходу було ознайомити учнів з маловідомими, цікавими сторінками життя Кобзаря, розкрити силу таланту та неперевершену цінність творів поета, дослідити, як використовують образ Шевченка українські поети ХХ-ХХІ століття, виховувати повагу до геніального поета України. Але реалізація поставленої мети була можлива тільки за умови попередньої підготовки учнів. Тому ще у жовтні одинадцятикласники об’єднались у три групи «біографи», «критики», «літературознавці». Кожна з груп отримали завдання. Під час заходу були представлені результати роботи груп. «Біографи» (Лугова Олена, Гаменко Катерина, Кузик Владислав, Войтенко Лілія, Мухаровська Божена, Сокур Ганна, Сінєгрібова Карина, Вілянська Ольга) працювали над даною темою «Золоті сторінки життя Великого Кобзаря». Учні пересвідчилися, що серед безлічі матеріалів про Т.Шевченка нелегко знайти той, який би зацікавив сучасних учнів, який би був викладений цікавою мовою, а не гучними гаслами, які не проймають душі та серця. Для сучасників ми хочемо показати не «глянцевого» Кобзаря, а живу людину, якій притаманні і слабкості, і надзвичайна сила духу. «Критики» ( Бездітний Артем, Цвіток Ірина, Міхєєва Анастасія, Вілянська Анастасія, Кольцова Наталія) опрацювали матеріал, пов'язаний з виходом «Кобзаря» Тараса Шевченка. Адже це книга, яку український народ поставив на перше місце серед успадкованих з минулого національних духовних скарбів. Розповіли про дивовижну історію цієї книги. «Літературознавці» (Букіна Яна, Григоращенко Єлизавета, Суржикова Марія, Обертенюк Максим, Андрєєв Віталій, Джоголик Віта) досліджували тему – «Шевченко у творах українських поетів ХХ-ХХІ століття». З’ясували, що важко знайти знаного поета чи початківця, який би не присвячував свої поезії великому генію українського народу.

   Під час заходу ліцеїсти перегорнули сторінки життя Т.Г. Шевченка, дізналися про історію створення «Кобзаря», про його найменшу копію, читали найвідоміші вірші Т.Г. Шевченка та вірші про нього. Своєрідною родзинкою заходу стало декламування Шевченкового «Заповіту» різними мовами . Ліцеїсти не зупинялися на фактах біографії, пов’язаних з арештом та засланням поета. Це досить тяжкий період життя Т.Шевченка. Свої роботи учні присвятили творчості Кобзаря. Вілянська Ольга продемонструвала слайд - фільм «Шевченко – художник». Гостями свята були учні 6-А класу ЗОШ №6 Платонов Артем та Пугіна Галина, які майстерно розіграли сценку «Мені тринадцятий минало» . Фінальним акордом заходу стало виконання пісні «Моя Україна» всіма учасниками заходу.

    Все йде, все минає… Та лишається пам'ять, добра слава про людей, що мандрують у світи в пошуках краю землі, у пошуках істини та правди. Здається, все знаємо про Тараса Шевченка, та все ж знову відкриваємо для себе щоразу іншого, нового поета. Поета, перші кроки якого були звернені до пошуку залізних стовпів, що підпирають небо. Такою мандрівкою було все його життя, тільки не до залізних стовпів, а до воріт волі, які він радий був відчинити перед собою, не шукаючи хитрих, крутих доріг, без облуди і лукавства, з серцем чистим, як серце дитини. А втомленого такою тяжкою мандрівкою на вічний сон, його приголубила слава, слава і – безсмертя…

                                   Вілянська Анастасія, Вілянська Ольга,

учениці 11-х класів Вознесенського ліцею "Інсайт"